Možnost vypovídat se a upozornit na menší i větší problémy je pro osoby od 10 do 18 let velmi důležité. Většina poškozených dětí, které se setkávají s jakoukoli formou šikany či utlačování to nikomu neříkají. To ale samozřejmě není vůbec nic dobrého. A proto brněnské gymnázium Vídeňská přišla s originální webovou stránkou, která by mohla pomoci.
Autory projektu Nenech to být jsou Jan Sláma a David Špunar, a to pod záštitou Ministerstva školství. Projekt byl představen v roce 2017, a to ministryní Kateřinou Valachovou (ČSSD). Komu je projekt určen a jak to funguje?
Vše je anonymní
Prvním krokem je registrace instituce do systému. Jednotliví studenti a rodiče se registrovat vůbec nemusí. Vše jde přes danou organizaci a všechno je naprosto anonymní. Zastavit šikanu již v počátku je velmi důležité a toto je další způsob, jak toho dosáhnout. Shodlo se na tom Ministerstvo školství i Linka bezpečí. Nikdo ovšem neočekává, že by to problematiku vyřešilo úplně.
Další možností jsou schránky důvěry umístěné ve instituci. Většina institucí je má, ale studenti je příliš nevyužívají. Důvodů je mnoho. Tím největším je asi to, že je při tom mohou jejich spolužáci vidět a mohli by z toho mít velké problémy mezi dětmi, které je šikanují.
Projekt v číslech
Podívejme se jen na prvních pár hodin po spuštění webu. Jen během prvních pěti hodin stránku navštívilo 487 uživatelů, 66 studentů požádalo o to, aby se jejich škola registrovala. A celých 11 institucí se okamžitě zapsalo. A to mluvíme jen o prvních pěti hodinách! To je naprosto neuvěřitelné. Není divu, že se stránka dostala mezi velmi diskutované.
Máte-li doma dítě školou povinné, tak se ho na vše zaručeně zeptejte. Zajímejte se, jestli nemá problém se spolužáky či učiteli. A doporučte organizaci, aby se do tohoto báječného projektu zapojila. Někomu to může dokonce zachránit život. Velké procento šikany nakonec končí smrtí. A přitom je snadné tomu včas předejít.