Spousta lidí tvrdí, že vegetariánství je nezdravé, nebezpečné, nepřirozené, a že člověku může chybět spousta živin. Jiní si zase představují vegetariány jako králíky, kteří se cpou pouze salátem, jsou bledí, podvyživení, a mají slabou imunitu. Není tomu tak. Vegetariánství může být bezpečné, zdravé, a dokonce tělu prospěšné. Stačí vědět, co a jak.
Proč vegetariánství?
Důvodů, proč se člověk stane vegetariánem, může být mnoho. Někteří lidé odmítají parazitovat na smrti zvířat, jiní mají odpor k pojídaní mrtvých těl, a někteří chtějí zkrátka jen zdravější život, nebo lepší postavu.
Je to bezpečné?
Dříve lidé nejedli maso každý den. Potřeba jíst maso pochází z dob, kdy lidé ještě neuměli pěstovat, a tak hlavním zdrojem jejich potravy byl právě lov. Maso se dalo usušit, aby vydrželo i přes zimu. Nyní již však lidé ví, jak každou složku nahradit, a maso tedy skutečně není potřeba, až samozřejmě na výjimky, které ze zdravotních důvodů nemohou maso nijak nahrazovat (např. alergici).
Neovlivní to nějak inteligenci, nebo sportovní výkony?
Ne. Co se inteligence týče, mezi slavné vegetariány se řadí jména jako je například Nikola Tesla, Steve Jobs, Charles Darwin, Albert Einstein, Ovidius, Platón, nebo Pythagoras. Co se sportovních výkonů týče, lze být fit a budovat svalovou hmotu i bez masa. Důkazem jsou slavní vegetariáni jako třeba Martina Navrátilová, Channa Serenity, Frank Medrano, Jehina Malik, a spousta dalších.
Na co při stravování nezapomínat?
Jelikož tělo potřebuje pro správnou funkci některé živiny, které se získávají převážně z masa, musíte je umět správně nahradit. Například omega 3 mastné kyseliny, které si tělo samo nevytvoří, a získáte je především jedením ryb. Omega 3 ale získáte třeba i z ořechů, nebo slunečnicových semínek. Dále jsou to bílkoviny. Ačkoliv je většina lidí konzumuje bílkoviny především v mase, lze je získávat i z jiných zdrojů, jakými jsou třeba luštěniny, ořechy, různá semínka, nebo obiloviny.
Vegetariánský životní styl je nejen nenásilný, ale může být i naprosto zdravý. Neměl by se však měnit ve fanatizmus, kdy budete druhým tvrdit, že maso jíst nesmějí, a že je to vražda, stejně jako vám není příjemné, když vám oni tvrdí, že maso jíst musíte. Toto rozhodnutí je na každém jedinci.