Pozorujte někdy děti. Smějí se často a všemu. Jsou bezprostřední a jednají tak, jak cítí. Postupem času ale zabřednou do systému, přibývají povinnosti a spontánní smích je slyšet méně a méně. Někdy se dokonce říká, že k smíchu musí být důvod a tak dále. Ale smích je léčivý a důvod si k němu můžete vytvořit i sami. Samozřejmě nemáme na mysli smích škodolibý, ale ten opravdový a upřímný. Schválně, zamyslete se, kdy naposledy jste se od srdce zasmáli? Jestli je vaše odpověď něco ve smyslu „to už je dávno, mám starosti, na smích nemám náladu“, věřte, že právě on vám pomůže ty starosti lépe překonat.
Proč se smát
Smích vás činní atraktivnějšími, uvolňuje stres, umí pozvednout náladu, posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak, vyhlazuje vrásky, masíruje svaly obličeje a mnoho dalšího. Během smíchu se do těla uvolňují hormony endorfin a serotonin. Dohromady působí tak, že se cítíte celkově skvěle, uvolníte se a dokonce umí snížit fyzickou bolest. Ideální přírodní antidepresivum, které nestojí ani korunu.
Tip: velkým propagátorem smíchu je známý český psychiatr Karel Nešpor, koukněte na jeho videa na youtube nebo si přečtěte knihu Léčivá moc smíchu
Výzkumy ukazují, že i když si smích vědomě navodíte má stejné pozitivní účinky. Takže i když večer zrovna nemáte náladu, pusťte si komedii o které víte, že vás zaručeně pobaví.
Čemu se smát
Obklopte se přáteli, kteří jsou vaše krevní skupina, cítíte se s nimi dobře a vždy vám zvednou náladu. S morousy omezte kontakt jen na opravdové minimum. Dalším zdrojem smíchu a dobré nálady jsou seriály a filmy. Je jedno, že jste už 10x viděli celou sérii Přátel, pokud se u toho zasmějete, rozkoukejte ji klidně po 11. Každý máme trošku jiný druh humoru, čili zjistěte co vyhovuje vám. Mohou to být krátká vide na youtube, různé parodie, sitcomy nebo vtipné knihy.