Rostlinné klíčkyjsou doslova „nabité“ zdravými látkami. Můžeme si je samozřejmě koupit v obchodě. Ale také si je můžeme s pomocí vhodné nádoby na klíčení vypěstovat doma a mít čerstvé po ruce! A není to nic tak složitého. Vitamínová bomba pro naše pokrmy je hotová za několik dní! Jak na to?
Vybereme nádobu
Semínka potřebují ke klíčení dvě základní věci – vlhko a teplo. Pokud jim vytvoříme vhodné prostředí, klíčení začne. Mohou být vlastně v jakékoli sklenici, lahvi či misce, kterou opatříme vlhkou vatou nebo buničinou a dáme na teplé místo. Přesto je vhodnějším řešením pořídit si takovou nádobu, která je pro tento účel přímo navržena a vyrobena. Ta se totiž postará o to, aby v ní nebylo více vody, než je potřeba a pro semínka “zdrávo“. Aby se zkrátka příliš „netopila“ nebo je nenapadla plíseň. Ze speciální klíčící nádoby přebytečná voda odtéká. Také máme s jejím použitím větší úrodu, protože se skládá obvykle z několika pater. To její produktivitu značně zvyšuje!
Vybereme semínka
Na nákup semínek se vydáváme raději jen do ověřených specializovaných obchodů. Jen tak budeme mít jistotu, že jsou určená ke klíčení. Vyhneme se riziku, že si domů přineseme semena různě upravená na sadbu. Taková samozřejmě ke konzumaci za syrova nejsou vůbec vhodná!
Co dát klíčit?
Pro začátečníky je nejvhodnější dát klíčit řeřichu setou. Roste totiž hodně rychle a sklízet se dá opravdu za pár dní. Kvalitní klíčky nám vyrostou také ze semen slunečnice, hořčice, pohanky, jetele či vojtěšky. Z obilnin můžeme použít zrna špaldy, ječmene, žita i ovsa. A pak lze dát klíčit samozřejmě také luštěniny – oblíbené jsou hrách, čočka nebo cizrna. Ale pozor na fazole! Ke klíčení využíváme jen fazole mungo. Ostatní druhy fazolí jíme jen po tepelné úpravě! Zbavíme je při ní látek, které jsou za syrova nevhodných ke konzumaci. Ve větším množství by na náš organismus působily toxicky!