Bydlení je závazek
Málokdo si může dovolit vlastní bydlení v mládí. Ceny pozemků, domů či bytů jsou poměrně vysoko oproti běžným příjmům. Část financí musí mít člověk našetřenou, většinu nákladů na bydlení ale pokryje až hypotéka. Rozhodnutí vzít si hypotéku je těžké. Člověk neví, co bude zítra, za týden, natož potom za třicet let. To je doba, po kterou byste pravděpodobně měli hypotéku splácet. Abyste na hypotéku dosáhli, budete si ji pravděpodobně muset vzít společně s partnerem. Osobně si myslím, že vzít si hypotéku ve dvou je větší závazek než svatba. Všechno byste měli mít dobře propočítané.
Měli byste znát vaše měsíční příjmy a výdaje, do budoucna byste měli počítat s příchodem dětí, což bude další nemalý výdaj navíc. Počítat byste měli i s nečekanými výdaji, když se vám rozbije auto, kterým jezdíte do práce, nebo se porouchá lednice. Ideální je založit si stavební spoření, kde vám poměrnou částku přispívá jednou ročně stát. Investovat můžete i do podílových fondů, které sice vynáší o něco více, ale počítat musíte i s rizikem, že o peníze přijdete. Každopádně mít nějakou železnou rezervu je nutnost.
Dohodnout se s partnerem
Možná jeden z vás vyrůstal na vsi a druhý ve městě. Možná byste se divili, jak rozdílný pohled na život můžete mít. O vašem společném bydlení si včas promluvte. Sepište si všechna pro a proti a domluvte se. Především jde o to, aby nebyl jeden z vás nešťastný. Protože potom nebude šťastný ani ten druhý.
Kdy chcete bydlet
Finance máte vyřešené, s partnerem jste se shodli a teď záleží, jak na bydlení spěcháte. Pokud máte čas, bydlíte ve výhodném nájmu nebo například u rodičů, můžete si nechat postavit dům podle vašich představ.
Nejprve vás čeká projekt rodinného domu na Vysočině, kde se s projektantem domluvíte na vaší představě a on podle toho nakreslí projekt. Pokud ovšem spěcháte a jste schopni přistoupit na určité kompromisy, můžete se jezdit dívat na domy na prodej. Vybírejte, ptejte se, zkoumejte. Jde přeci o váš budoucí život.