Jedním ze snů mnoha lidí, především těch mladých, je mít vlastní bydlení. Na tom není nic divného, koneckonců není pochyb o tom, že bydlet ve vlastním ať už domě či bytě má nesporné výhody. Především se nemusíte bát, že vám majitel neprodlouží smlouvu, a zároveň nemusíte platit měsíčně za to, že můžete danou nemovitost užívat. Výhodné také je, že si ji můžete upravit, jak se vám zlíbí.
Mnoho lidí si ovšem tento sen nesplní. Problém je to, že cena nemovitostí je skutečně vysoká. Je to samozřejmě z toho důvodu, že se jedná o velmi omezenou, a přitom žádanou komoditu. Navíc náklady samotné na stavbu domu či bytu také nejsou zrovna nejmenší. A to vše se do konečné ceny promítne.
Pokud tedy člověk nemá šetřeno na tento účel prakticky již od dětství, například prostřednictvím některého z mnoha stavebních spoření, které mu rodiče mohli založit, pak není pravděpodobné, že by dokázal dát požadovanou částku dohromady.
Zde je řešením hypotéka, což je účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je poskytována jak bankami, tak i nebankovními společnostmi. Obvykle se jedná o firmy, specializující se na poskytování různých druhů půjček.
Otázkou však je, zda může tato nebankovní hypotéka Nebankovní hypotéky konkurovat té, kterou nabízí banka. Přeci jen, ta má obvykle nižší úrok a často i finančně výhodnější podmínky. Navíc je považována za více solidní. Jak tedy mohou tyto nebankovní společnosti konkurovat?
Je sice pravda, že tyto půjčky bývají dražší, avšak často nabízí podmínky, které banka dát zkrátka nemůže. Nejedná se zde o finance, ale o to, co po žadateli chtějí, aby byla jeho žádost uznána.
Máme zde například hypotéky bez registru či bez ověřování příjmu, případně americký typ hypotéky. To ji činí dostupnější pro mnohem větší množství lidí. Ti, kteří v bance neuspěli, mají skutečně velkou šanci, že uspějí zde. Zda je to dobře či špatně, je na zvážení každého z nás.